66AK2G12ABYT100
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors)
Type : DSP+ARM®
Product Status : Active
On-Chip RAM : 1MB
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : 66AK2G1x KeyStone II Multicore
Clock Rate : 1GHz
Voltage - I/O : 1.8V, 3.3V
Supplier Device Package : 625-FCBGA (21x21)
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 625-LFBGA, FCBGA
Interface : CAN, DMA, EBI/EMI, Ethernet, I²C, McASP, McBSP, MMC/SD, QSPI, SPI, UART, USB
Voltage - Core : 1.00V